چیجوری هدف تعیین کنیم؟

بعضی آدما هدفا و آرزوهای کوچیک و قابل احترامی دارن، اما بعضی می خوان دنیا رو تکون دهند. همین هدفا و خواستهای رنگارنگ مون هستن که زندگی رو قشنگ می کنن و بهش جهت میدن. واسه رسیدن به بعضی هدفا باید یک عمر سعی کنیم، اما بعضی هاشون رو می تونیم یک شبه به دست بیاریم. اگه واسه رسیدن به اهداف مون برنامه ریزی کنیم، اعتمادبه نفس مون بیشتر می شه و زودتر پیشرفت می کنیم. شاید شروعش کمی جرأت بخواد، اما اگه اراده کنیم، بزرگ ترین هدفامون هم قابل دسترسیه. با خوندن این مقاله یاد می گیریم چیجوری هدف تعیین کنیم و بهش برسیم.

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

 

قدم اول: هدفای دست یافتنی تعیین کنیم

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

۱. باید هدفای زندگی مون رو پیدا کنیم

واسه اینکه تکلیف مون با خودمون روشن شه، می تونیم چند سؤال اساسی از خودمون بپرسیم. اول باید بدونیم از زندگی چه می خواهیم و دوست داریم به کجا برسیم. باید واسه امروز، ۱۰ سال بعد و حتی تموم زندگی مون هدف داشته باشیم. جوابای این مرحله می تونن خیلی کلی باشن، مثلا: «می خوام زندگی شادی داشته باشم.» یا «می خوام به بقیه کمک کنم.»

 • هدف مون می تونه تأسیس شرکت خودمون باشه. شاید هم دوست داشته باشیم اندام متناسبی داشته باشیم یا اینکه تشکیل خونواده بدیم. هدفا و آرزوها می تونن خیلی گسترده و جور واجور باشن.
 • چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

مثالایی از هدفای خاص

 • خونواده: می خوام دو بار در هفته با خونواده ام ناهار بخورم؛ دو بار در هفته به اعضای خونواده ام بگم چقدر دوست شون دارم؛ واسه خونواده ام در هر وعده غذایی سبزیجات آماده کنم.
 • کاری: می خوام هر هفته دنبال یک کار جدید بگردم؛ مسئولیت پذیرتر شوم؛ هر هفته از یک فرد موفق خواسته ملاقات و از راهنمایی هاش استفاده کنم.
 • تحصیل: می خوام برنامه نویسی اچ تی ام ال (html) یاد بگیرم: در تعطیلات، اسپانیایی یاد بگیرم؛ در مورد دانشگاهای خوب تحقیق کنم.
 • سلامتی: می خوام آخر هفته ها ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهم؛ دوچرخه سواری یاد بگیرم؛ شبا به جای شام، سالاد بخورم.

۲. باید هدف بزرگ مون رو به اهداف کوچیک و مشخص تقسیم کنیم

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

بیایید دوباره به زندگی مون فکر کنیم. کجاهای زندگی مون باید تغییر کنن؟ چه چیزایی باید بهتر شن؟ این زمینه ها می تونن کار، اقتصاد، خونواده، تحصیلات یا سلامتی باشن. بیایید از خودمون بپرسیم در هر زمینه ای دوست داریم به کجا برسیم و باید چیجوری هدف تعیین کنیم تا طی ۵ سال آینده اونا رو به دست بیاریم.

 • اگه هدف اصلی مون لاغر شدنه، واسه به دست آوردنش می تونیم به خوردن غذاهای سالم تر و شرکت در مسابقهای دوی کشوری فکر کنیم.
 • واسه اینکه کار و کاسبی خودمون رو شروع کنیم، هدفای کوچیک ترمان می تونن یادگرفتن مدیریت کار و کاسبی و راه انداختن یک کتاب فروشی باشن.

۳. باید هدفای کوتاه مدت مون رو یادداشت کنیم

حال که از خواسته هامون آگاهی داریم و هدف مون رو واسه چند سال آینده تعیین کردیم، باید سفت و سخت به اونا بچسبیم و واسه به دست آوردن شون سعی کنیم. باید یک برنامه زمانی منطقی داشته باشیم. بهتره در هدفای کوتاه مدت واسه بیشتر از یک سال برنامه ریزی نکنیم.

 • وقتی هدف هامون رو می نویسیم دیگر خیلی راحت نمی تونیم از اونا عبور کنیم و همیشه واسه شون احترام قائل هستیم.
 • مثلا واسه لاغر شدن، اولین هدف مون می تونه پیاده روی یا مصرف بیشتر سبزیجات باشه.
 • واسه کارآفرینی می تونیم در یک کلاس کتابداری شرکت کنیم یا مناسب ترین محل واسه کتابفروشی خود رو پیدا کنیم.

۴. هدفای خود رو به قدمای کوچیک تری تبدیل کنیم که زندگی مون رو به طرف خواسته هامون پیش می برن

از پایه باید بدونیم به چه دلیل این هدف رو تعیین کردیم و چیجوری می تونیم بهش برسیم. واسه روشن شدن این قضیه می تونیم از خودمون بپرسیم: «اصلا ارزشش رو داره؟ الان زمان مناسبی واسه این هدف هست؟ با شرایطم جور در میاد؟»

 • مثلا اگه هدف بزرگ مون تناسب اندامه و واسه رسیدن بهش، شرکت در مسابقات دوی کشوری رو انتخاب کردیم، ورزش کردن به مدت دو هفته می تونه یک هدف کوتاه مدت خوب باشه. از خودمون بپرسیم پیاده روی به شرکت در مسابقه ی دو کمک می کنه؟ اگه این طور نیس، هدف کوتاه مدت مون رو طوری عوض کنیم که در راه رسیدن به هدفای بزرگ مون قرار بگیرن.

۵. بعضی وقتا هدف هامون رو با شرایط وفق دهیم

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

باید بعضی وقتا کمی وقت بذاریم و هدفای کوچیک مون رو دوباره تنظیم کنیم و سروسامان بدیم. در به دست آوردن شون طبق برنامه زمانی جلو رفته ایم؟ این هدفا هنوز واسه رسیدن به هدف بزرگ مون لازمن؟ واسه تنظیم اهداف مون باید انعطاف پذیر باشیم.

 • واسه لاغر شدن شاید یکی از اهداف مون شرکت در مسابقه ی دوی ۵ کیلومتر باشه، ولی بعد از تمرین کردن و تقویت رکورد هامون ممکنه پیش خودمون فکر کنیم بهتره هدف مون رو از دوی ۵ کیلومتر به ۱۰ کیلومتر تغییر بدیم.
 • واسه کارآفرینی بعد از اینکه اهداف ساده، مثل شرکت در کلاس کتابداری و یافتن جای مناسب رو انجام دادیم، می تونیم هدفای جدیدی تعیین کنیم، خواسته وام بدیم و واسه کار و کاسبی جدید مجوز بگیریم. کم کم می تونیم به خرید یا اجاره ی یک جای خوب فکر کنیم، کتابای مورد نظرمون رو بخریم، کارمند استخدام کنیم و اینطوری کار و کاسبی خودمون رو شروع کنیم. تازه وقتی کارمون روی غلتک افتاد می تونیم به افتتاح شعبه ی دوم هم فکر کنیم!

قدم دوم: چه جوری واسه رسیدن به هدف هامون از راه های مؤثر استفاده کنیم

۱. هدف هامون رو مشخص کنیم

وقتی هدف تعیین می کنیم باید حتما جواب این سؤالا رو بدونیم: کی؟ چی؟ کجا؟ کِی؟ و به چه دلیل؟ واسه هر هدف کوچیکی که تعیین می کنیم باید بدونیم به چه دلیل اونو انتخاب کردیم و این هدف چه جوری در رسیدن به خواسته هامون به ما کمک می کنه.

 • مثلا واسه اینکه خوش اندام شیم (یک هدف کلی و بزرگ) یک هدف ویژه تعیین کردیم: شرکت در مسابقات دوی کشوری. واسه رسیدن به این هدف ویژه هم می خواهیم با ۵ کیلومتر دویدن شروع کنیم. پس می تونیم این طور به سؤالات جواب بدیم: کی؟ من. چی؟ ۵ کیلومتر می دوم. کجا؟ پارک پردیسان. کِی؟ در ۶ هفته. به چه دلیل؟ تا واسه شرکت در مسابقات دو کشوری که هدفمه آماده شوم.
 • واسه اینکه کار و کاسبی خودمون رو راه اندازی کنیم، یک هدف کوتاه مدت تعیین کردیم: شرکت در کلاس کتابداری. با این هدف می تونیم به سؤالا جواب بدیم: کی؟ من. چی؟ شرکت در کلاس کتابداری. کجا؟ کتابخونه ی خوارزمی. کِی؟ چهارشنبها واسه ۵ هفته. به چه دلیل؟ تا یاد بگیرم چه جوری دخل و خرج کتابخونه رو مدیریت کنم.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری پوستی جوون داشته باشیم؟

۲. هدف هامون باید قابل اندازه گیری باشن

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

واسه اینکه بتونیم پیشرفت مون رو بررسی کنیم، هدف هامون باید قابل اندازه گیری باشن. مثلا اگه بگیم: «می خوام بیشتر بدوم»، بررسی پیشرفت کارمون خیلی سخت می شه؛ پس بهتره بگیم: «می خوام ۱۶ بار دور زمین بسکتبال بدوم.» حالا بهتر شد! باید حتما راه هایی وجود داشته باشن که تشخیص بدیم چه قدر به هدف مون نزدیک شده ایم.

 • دوی ۵ کیلومتر یک هدف قابل اندازه گیریه. وقتی اونو انجام دادیم دیگر شکی در کار نیس، حتی می تونیم هدف مون رو بازم کوچیک تر کنیم. مثلا بگیم هر دفعه کمه کم یک و نیم کیلومتر می دوم. با انجام سه مرتبه در هفته به هدفم می رسم. بعد از اولین بار می تونیم هدف مون رو این طوری تعریف کنیم: بازم ۵ کیلومتر دیگر می دوم، اما این بار ۴ دقیقه زودتر به خط پایان می رسم.
 • شرکت در کلاس کتابداری هم قابل اندازه گیریه، چون باید ثبت نام کنیم و هر هفته سر کلاس بریم. اما اگه بگیم: «در مورد کتاب داری مطالعه می کنم» خیلی مبهمه، چون نمی تونیم بفهمیم چه موقع کارمون تموم شده.

۳. هدف هامون رو واقعی انتخاب کنیم

حتما باید شرایط مون رو رو راست در نظر بگیریم و بدونیم کدوم هدفا واقعی و کدوم شون کمی تخیلی هستن. با خودمون روراست باشیم و ببینیم وسیله لازم واسه رسیدن به هدف هامون (مهارت، منابع، وقت، علم) رو داریم یا نه.

 • واسه اینکه لاغر شیم و در مسابقات دوی کشوری شرکت کنیم، باید وقت زیادی واسه دویدن و تمرین بذاریم. اگه سرتون خیلی شلوغه یا اصلا دلمون نمی خواد وقت زیادی صرف دویدن کنیم، این هدف به دردمون نمی خورد. کارای زیاد دیگری هم هستن که می تونیم واسه لاغر شدن بکنیم و در وقت مون صرفه جویی کنیم.
 • اگه می خواهیم کتاب فروشی باز کنیم، اما تجربه کار و کاسبی نداریم، نمی تونیم بودجه ی مورد نیازمون رو تأمین کنیم، در مورد این کار کوچیک ترین دانشی نداریم و کلا اهل مطالعه و کتاب هم نیستیم، بعیده بتونیم در این کار موفق باشیم.

۴. هدف هامون رو اولویت بندی کنیم

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

هر کدوم از ما در هر زمانی از زندگی تعدادی هدف داریم که ممکنه در مرحله های مختلفی از تکامل باشن. باید خوب تصمیم بگیریم کدوم هدفا از بقیه مهم ترن و باید زودتر انجام شن. هدفای زیاد باعث سردرگمی ما می شه، نمی تونیم اون طور که باید و شاید واسه شون سعی کنیم و ممکنه به اونا نرسیم. پس باید بدونیم چیجوری هدف تعیین کنیم و واسه شون اولویت قرار بدیم.

 • شاید بتونیم اولویتای مهم زندگی مون رو تعیین کنیم. در این صورت اگه بعضی هدفامون مخالف همدیگه باشن هم می تونیم تمرکز کنیم. باید بین انجام یک یا دو هدف کوچیک و یک اولویت مهم زندگی مون انتخاب کنیم. نشونه دیگر! اولویت اول زندگی مون خیلی مهم تره.
 • اگه هدف مون تناسب اندامه و واسه رسیدن بهش خوردن غذاهای سالم، دوی ۵ کیلومتر و سه بار در هفته شنای یک کیلومتر رو تعیین کردیم، ممکنه فهمیده وقت کافی واسه انجام همه این کارا رو با هم نداریم. پس باید اولویت بندی کنیم: اگه می خواهیم در مسابقات دوی کشوری شرکت کنیم دوی ۵ کیلومتر نسبت به شنا مهم تره. تغذیه ی سالم رو بهتره ادامه بدیم، چون جدا از اینکه اینکه واسه سلامتی مون خوبه به هدف مون هم کمک می کنه.
 • اگه می خواهیم کتاب فروشی خودمون رو تأسیس کنیم، قبل اینکه کتاب و لوازم مورد نیازمون رو بخرین، باید حتما مجوز بگیریم و از واسه وام هم خیال مون راحت باشه.

۵. پیشرفت مون رو بررسی کنیم

می تونیم پیشرفتای کاری و شخصی مون رو در یک دفتر ثبت کنیم. با این کار هر زمان به میزان رشد و پیشرفت هدف مون نگاه کنیم انگیزه مون بیشتر می شه. خودمون رو واسه ادامه کار تشویق می کنیم. ولی اول باید راه های پیشرفت در زندگی رو خوب فرا بگیریم.

 • وجود یک دوست در راه رسیدن به هدف بسیار خوبه. مثلا، وقتی واسه یک مسابقه ی بزرگ آماده میشیم، اگه دوستی داشته باشیم که مرتبا اونو ببینیم و با اون ورزش کنیم می تونیم پیشرفت مون رو خوب .
 • اگه واسه مسابقه ی دوی کشوری آماده میشیم، می تونیم یک دفتر یادداشت داشته باشیم و میزان دویدن، زمان و احساس مون رو در اون بنویسیم. وقتی در کارمون پیشرفت کنیم، اعتمادبه نفس مون بیشتر می شه و هر بار که به عقب نگاه کنیم از وضعیت فعلی مون خوشحال میشیم.
 • ثبت پیشرفت در مورد کار و کاسبی کمی سخته، اما می تونیم هدفای اصلی و فرعی مون رو بنویسیم بعد بعضیا رو خط بزنیم و مشخص کنیم که هر کدوم از این هدفا چه زمانی عملی می شن تا از پیشرفت مون باخبر شیم.

۶. هدف هامون رو

وقتی به هدفای تعیین شده رسیدیم از خودمون تجلیل کنیم و واسه خودمون جشن بگیریم.

 • مثلا اگه واسه اولین بار ۵ کیلومتر دویده ایم، از تکمیل این هدف شکرگزار باشیم. حتی اگه این کار در مقایسه با شرکت در مسابقه ی دوی کشوری خیلی کوچیک باشه.
 • شک نداشته باشین وقتی واسه اولین بار در کتاب فروشی مون رو باز می کنیم و اولین کتاب مون رو می فروشیم از خوشحالی در پوست خودمون نمی گنجیم و این خودش یک جشن درست و حسابیه، چون به هدف مون خیلی نزدیک هستیم.

۷. به هدف گذاری ادامه بدیم

چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

وقتی به هدفای شده رسیدیم، حتی هدفای اصلی زندگی مون، بازم دل مون می خواد پیشرفت کنیم و هدفای جدیدی تعیین کنیم.

 • وقتی در مسابقه ی دوی کشوری شرکت کردیم، باید تصمیم بگیریم بعدا چه کاری می خواهیم بکنیم. می خواهیم در یک مسابقه ی دیگر شرکت کنیم و مقام بهتری بدست بیاریم؟ دوست داریم در المپیک شرکت کنیم؟ یا می خواهیم به مسابقهای کوچیک تر در حد چند کیلومتر برگردیم؟
 • وقتی کتاب فروشی مون رو افتتاح کردیم، می خواهیم یک کافه کتاب یا شعبه ی دیگر هم تأسیس کنیم؟ پول بیشتری در بیاریم؟ شعبهای بیشتری داشته باشیم و واسه جلب مشتری یک کافی شاپ کنار کتاب فروشی مون باز کنیم؟
 • چیجوری هدف تعیین کنیم؟ آموزشی

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی