زندگی به گونه ایه که ما در عین حال که چشم اندازی بلندمدت داریم در لحظه زندگی می کنیم. ما در زمان حال زندگی می کنیم و واسه آینده رؤیاهایی داریم. ممکنه زندگیِ حالا ما مشکلاتِ سختی داشته باشه، اما هدف گذاری می تونه چشم اندازی دراز مدت واسه زندگی ما جفت و جور کنه.

هدف گذاری امر قدرتمندیه، چراکه شما رو متمرکز می کنه، رویاهاتون رو شکل می ده و این توانایی رو در اختیارتون می ذاره تا خودتون رو واسه اقدامات دقیقی پروش بدین که واسه رسیدن به خواسته هاتون لازمه.

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

اهداف اهمیت دارن، چون باعث رشد ما در راهی می شن که پیش از این تجربه نکرده ایم و واسه رسیدن به اهداف مون باید روزبه روز خودمون رو پرورش دهیم و بهتر شیم.

اهداف بلندمدت به رفع مشکلات سر راه ما کمک می کنن. خوشبختانه بیشتر اهداف ما، هدفای قدرتمندی هستن و می تونیم به اونا دست پیدا کنیم. پس باید توانا باشیم و حرکت کنیم! اینطوری رسیدن به اهداف مون تضمینیه. البته رسیدن به هدف مهم ترین نتیجه هدف گذاری نیس، سود واقعی زمانی به دست میاد که ببینیم در روند رسیدن به هدف و واسه رسیدن به نتیجه حاضر به انجام چه کارایی هستیم یا در این راه ممکنه چقدر به تعالی برسیم یا چقدر تغییر کنیم!

به نظر شما چه نکات مهمی رو باید واسه بررسی و نوشتنِ اهداف مون یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم؟

همه ما دو انتخاب داریم؛ با زندگی بسازیم یا زندگی رو بسازیم! در این نوشته قراره درباره دومی با هم صحبت کنیم. در این مقاله می خوایم نگاهی دقیق تر به چگونگی یک هدف گذاری قوی و کاربردی داشته باشیم. با ما همراه باشین.

۱. موقعیت تون رو آزمایش و بررسی کنین

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

تنها راه رسیدن به تواناییِ تصمیم گیریِ مناسب اینه که بدونیم از آینده چه می خواهیم و چیجوری باید بهش برسیم. باید بدونیم حالا کجا هستیم و در چه سطحی از زندگی احساس رضایت می کنیم؛ پس اول باید کمی فکر کنیم و موقعیت فعلی مون رو ، وقتی دقیقا فهمیدین در چه وضعیتی قرار دارین، اونو روی کاغذ بیارین. واسه نوشتن موقعیت الان تون یک سوال کلیدی هست: از وضعیت فعلی ام راضی هستم یا نه؟

ما از آزمایش دو هدف رو دنبال می کنیم؛ اول اینکه آزمایش روش هایی کاربردی واسه مشاهده ی پیشرفت تون به شما می ده و باعث می شه چشم اندازی رو دنبال کنین که واسه زندگی متصور هستین. دوم اینکه، نشون تون می ده کجا هستین و وقتی بدونین کجا وایس تاده اید، می تونین مشخص کنین باید کجا باشین. آزمایش به شما جهت می ده.

این هفته ساعاتی رو به آزمایش و بررسی موقعیت و اهداف تون اختصاص بدین. ببینین، کجا هستین و موقعیتی رو که در اون قرار دارین بنویسین، طوری که پیشرفت ماهانه تون از بررسیا و یادداشتای مربوط به اونا مشخص باشه. به طور منظم واسه آزمایش و بررسی وقت بذارین، می بینین که چقدر نتیجه می ده؛ این واقعا هیجان انگیزه!

۲. اهداف و رؤیاهای خود رو تعریف کنین

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

یکی از ویژگیای شگفتِ ما آدما اینه که آرزوهایمان واسه داشتن زندگی بهتر همه نداره و می تونیم رؤیاهایمان رو به واقعیت تبدیل کنیم و واسه زندگی کردن با این رؤیاها هدف گذاری کنیم. ما می تونیم نگاه عمیق و داخلی تری داشته باشیم و موقعیت بهتری رو واسه خود و خونواده مون تصور کنیم.

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

می تونیم رؤیای موقعیت مالی، عاطفی، الهی یا مادی بهتری واسه خودمون داشته باشیم. نه تنها توانایی رؤیاپردازی داریم بلکه می تونیم رؤیاهایمان رو دنبال کنیم و حتی بیشتر از اون، با استفاده از تواناییِ شناختی، واسه رسیدن به رؤیاهایمان نقشه بکشیم و راهکارهایی بدیم. این چیزیه که آدم رو قوی می کنه!

چه اهداف و آرزوهایی دارین؟ این اهداف و آرزوها جزو داشتهاتون یا چیزی که تا کنون انجام دادین نیستن. اما چیزایی هستن که شما می خواید داشته باشین یا بکنین. تا به حال واقعا نشسته اید به ارزش زندگی خود فکر کنین و تصمیم بگیرین واقعا از زندگی چه می خواید؟

واقعا چقدر زمان صرف کردین تا عمیقا به رؤیاهای داخلی تون فکر کنین و در سکوت به ندای قلب تون گوش کنین؟ آرزوهای ما اینجا، درون قلب و همراه روح مون هستن. هر کسی آرزوهای قلبی ِ خاص خود رو داره. آرزوهایمان ممکنه هر لحظه با ما باشن، حی و حاضر، یا اینکه با گذشت زمان و تحت اثر حرفای بقیه که می گفتن آرزوهایمان احمقانه ان زیر خروارها خاک مدفون شده باشن؛ اما هنوز وجود دارن!

آرامش! چیزی که در دنیای پرمشغله ی ما به اندازه کافی وجود نداره. همیشه عجله داریم. همیشه در شتابیم، بدو بدوای نفس گیر داریم و همیشه درگیر شلوغیا و فضای اضطراب آور دور مون هستیم. اما قلب آدم واسه زمانای سکوت و آرامش که واسه نگاه های عمیق مناسب هستن، ساخته شده. قلب در سکوت و آرامش دوباره همه چیز رو بازنگری می کنه، می تونیم به همه چیز دقیق نگاه کنیم. در بلندپروازی هامون آزاد شیم و با بالای رؤیاهایمان اوج بگیریم.

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

این هفته یک «وقتِ رؤیاپردازی» در سکوت و آرامش واسه خودتون مشخص کنین. نه بقیه، نه وسایل ارتباطی و تلفن، نه کامپیوتر هیچ کدوم در این برنامه جایی ندارن. فقط شما هستین، افکارتان و یک قلم و کاغذ.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری پوستی جوون داشته باشیم؟

درباره هر چیزی که واقعا شما رو به هیجان میاره فکر کنین. وقتی آروم هستین به چیزایی فکر کنین که واقعا احساسات تون رو به غلیان وامی دارن. چه به عنوان تفریح و چه واسه زندگی، دوست دارین چه کارایی بکنین؟ دنبال چه هستین و دوست دارین چی رو و چیجوری به انجام برسونین؟ حاضرید واسه اثبات موقعیت تون چه سعیایی بکنین؟ کدوم افکار بزرگ قلب تون رو به هیجان میارن و خوشحال تون می کنن؟ هنگامی که به این سؤالات جواب بدین، احساس خوبی دارین و اصطلاحا در «منطقه رؤیا» هستین و این تنها زمانی اتفاق میفته که ما متوجه باشیم چه آرزوها و رؤیاهایی رو تجربه می کنیم.

تموم آرزوهایتان رو نوشته شده کنین. به اینکه ممکنه چقدر احمقانه یا بیشتر از حد عجیب و غریب باشن فکر نکنین! بذارین افکارتان اوج بگیرن اون وقت تموم آرزوهایتان رو به دقت بنویسین!

حالا وقت اون رسیده که آرزوهایتان رو اولویت بندی کنین. کدوم شون مهم تر هستن؟ کدوم دست یافتنی تره؟ بیشتر دوست دارین به کدوم شون برسین؟ همه آرزوهایتان رو به ترتیب اولویت و میزان تلاشی که واسه هر کدوم نیازه، منظم کنین. یادتون باشه همیشه باید عمل گرا باشین، یعنی به اندازه کافی واسه رسیدن به خواسته هاتون سعی کنین، نه اینکه فقط در خواب و رؤیا زندگی کنین.

۳. اهداف هوشمندانه مشخص کنین

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

منظورمان از اهداف هوشمندانه، اهداف ویژه ای هستن که قابل امتحان باشن، بتونین به دست شون بیارین، اهدافی که واقعی باشن و واسه رسیدن به اونا زمان اهمیت داشته باشه. نگران نباشید درباره هر کدوم از این ویژگیا با شما صحبت می کنیم:

اهداف ویژه

اهدافی هستن که دودلی و دودلی در اونا جایی نداره؛ اهدافی که مبهم نیستن و نشونه چه می خواهیم. اهداف مبهم به نتایج مبهم منتهی می شن و اهداف ناقص نتایج نصفه و نیمه به بار میارن و این یعنی هیچی به هیچی!

اهداف قابل اندازه گیری

همیشه طوری هدف گذاری کنین که بتونین اهداف تون رو . می خوام بگم «قابل امتحان بودن»، یعنی باید در قوانین اخلاقی ما و با ویژگیای فردیِ مختصِ خودمون قابل امتحان و آزمایش باشه.

اهداف قابل رسیدن

یکی از کارای مضری که بعضی افراد انجام میدن (با وجود اونکه اراده ی خوبی دارن)، اینه که اهداف زیادی مشخص می کنن که دست نیافتنی هستن، یعنی یا اون قدر هدف هاشون بلندپروازانه و زیاده که توانایی رسیدن به اونا رو ندارن یا اون قدر متعددند که در میونه ی راه پشتکارشان رو از دست میدن، انگیزه شون از بین میره و از رسیدن به اونا منصرف می شن.

اهداف واقعی

کلمه واقعی از «واقعیت» میاد. هدف چیزیه که ما می تونیم در واقعیت بهش برسیم یا اونو به یک واقعیت در زندگی مون تبدیل کنیم. خیلی از اهداف از واقعیت بسیار فاصله دارن، یعنی حتی نمیشه اونا رو خیلی راحت گفت. شما باید اهدافی مشخص کنین که کمه کم بشه اونو توضیح داد، حتی اگه هدف عجیب و غریبی باشه. هدف هر چیزی می تونه باشه، اما باید بتونیم بهش برسیم. باید بتونیم واسه رسیدن بهش برنامه بریزیم. باید بتونیم بگیم مثلا هدف مورد نظر از این راه یا با فلان روش قابل انجامه. اما باید اسباب و وسایل رسیدن به هدف آماده و انجام شدنی باشه. قابلِ رسیدن و واقعی بودنِ هدف با هم همپوشانی دارن و هیچ کدوم از اینا اصلا معنیش این نیس که نباید اهداف بزرگی مشخص کنین، بزرگی یا کوچیکی هدف مهم نیس، چیزی که مهمه اینه که اون قدر قابل رسیدن و واقعی باشه که در خواب و رؤیا زندگی نکنیم.

اهداف زمان بندی شده

واسه رسیدن به هر هدفی باید یک بازه ی زمانی تعیین شه، یعنی هنگام هدف گذاری باید زمان رسیدن به اهداف هم مشخص باشه. یکی از جنبه های قوی یک هدفِ خوب اینه که بشه اونو تا بازه ی زمانی تعیین شده به آخرسر رساند. زمان بندی مهمه، چون هر چه زمان پیش میره شمام روی هدف تون کار می کنین، خوب قاعدتا نمی خواهید از برنامه ریزی تون عقب بمونین و این تشویق تون می کنه تا در زمان مشخص شده به نتیجه برسین، حتی می تونین اهداف بزرگ رو به اهداف کوچیک تر با زمان بندیای کوتاه مدت تقسیم کنین و در هر زمان به یکی از اهداف کوچیک تر برسین که بخشی از هدف بزرگ تر هستن. روی اهداف تون کار کنین و طبق زمان بندی تون پیش برید. یک هدف گذاری هوشمندانه باید زمان بندی مناسبی داشته باشه.

چیجوری هدف گذاری کنیم؛ ۴ راه حل هوشمندانه واسه رسیدن به هدف آموزشی

۴. پاسخگوی اهداف تون باشین

هنگامی که کسی از اهداف شما باخبره با پرسیدن این سؤال که «بهش رسیدی؟» وادارتان می کنه به مسیرتون ادامه بدین تا به نتیجه کامل برسین. ممکنه شما این رو یک یادآوری بدونین یا اسمش رو تشویق کردن بذارین، اما هر چه هست یادتون میندازه متوقف نشید. پاسخگویی همون ثابت قدم بودن در رسیدن به هدفه؛ فرقی نمی کنه پاسخگوی خودتون یا فرد دیگری باشین. یک هدف تا زمانی که قادر نباشید بابتش به خودتون یا دیگری جواب پس بدین و اونو دقیق و درست بگید و خودتون یا بقیه رو درباره پیگیری اون هدف قانع کنین، هدف قدرتمندی نمیشه.

منبع : success

دسته‌ها: آموزشی