چیجوری وکیل شیم؛ آشنایی با نحوه برگزاری آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری و شرایط اون

 

آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری

کسائی که تمایل به وکالت دادگستری دارن وظیفه دارن از کانون وکلای دادگستری بخش ی مورد نظر خود پروانه ی وکالت بگیرن. اولین شرط ارسال پروانه کارآموزی واسه داوطلبین دارای شرایط، موفقیت در آزمونیه که هر ساله به وسیله کانونای وکلای دادگستری برگزار می شه.

چیجوری وکیل شیم؛ آشنایی با نحوه برگزاری آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری و شرایط اون آموزشی

کانونای وکلای دادگستری وظیفه دارن کمه کم هرسال یه بار نسبت به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت اقدام کنن. تعیین ظرفیت پذیرش هر کانون به عهده ی کمیسیونیه که تشکیل شده از رئیس دادگستری استان هر کانون، رئیس شعبه ی اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای مربوطه و به دعوت رئیس کانون وکلای هر کانون، کمه کم یه بار در سال تشکیل و در پیش گرفتن تصمیم نشون میده. پس از تعیین ظرفیت هرکانون معمولا در شهریور ماه آگهی آزمون در روزنامه ها منتشر و شرایط و نحوه ی ثبت نام اعلام می شه و داوطلبان می تونن با مراجعه به سایت سازمان امتحان آموزش کشور و واریز هزینه مربوطه بعد از دریافت کارت اعتباری، ثبت نام کنن. آزمون کارآموزی وکالت هرکانون، در مرکز استان همون کانون برگزار می شه. پس اگه داوطلبی از شهر بندرعباس در زمان ثبت نام کانون مورد نظر خود رو (مرکز که شامل استانای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) است تعیین کرده باشه مکلفه واسه شرکت در آزمون مربوطه در تاریخ اعلامی از طرف سازمان امتحان در شهر تهران حضور یابد.

کارت ورود به جلسه یک هفته قبل از برگزاری آزمون از راه سایت سازمان امتحان در اختیار داوطلبان قرار میگیره، شرکت در آزمون بدون پرینت و ارائه کارت ورود به جلسه ممکن نیس.

پس از برگزاری آزمون به وسیله سازمان امتحان آموزش کشور، اوراق داوطلبان به وسیله سازمان نامبرده تصحیح می شه و فهرست همه شرکت کنندگان طبق نمره کل و الفبا به جدا هرکانون تحویل کانون مربوطه می شه و هرکانون طبق ظرفیت پذیرش خود به ترتیب رتبه، اسامی پذیرفته شدگان رو اعلام می کنه و طبق برنامه زمانی، نحوه و تاریخ ثبت نامِ داوطلبان رو اعلام می کنن.

مواد امتحانی آزمون وکالت کانون وکلا

مواد امتحانی آزمون وکالت اتحادیه ی کانونای وکلای دادگستری شامل دروس زیره:

 1. حقوق مدنی با ضریب ۳؛
 2. آیین قضاوت مدنی با ضریب ۳؛
 3. حقوق جزای عمومی و اختصاصی با ضریب ۲؛
 4. آیین قضاوت کیفری با ضریب ۲؛
 5. حقوق تجارت با ضریب ۲؛
 6. اصول فقه با ضریب ۱.

ارسال پروانه وکالت کانون وکلا

شرایط ارسال پروانه کارآموزی وکالت با طی دوره کارآموزی

چیجوری وکیل شیم؛ آشنایی با نحوه برگزاری آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری و شرایط اون آموزشی

پروانه وکالت بعد از طی دوره کارآموزی وکالت مشروط بر انجام درست وظایف کارآموزی داده می شه. به موجب ماده ۲ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری واسه اشخاصی پروانه کارآموزی وکالت صادر می شه که جدا از اینکه دارا بودن دانشنامه ی لیسانس یا بالاتر در رشته های حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا برابر اون از دروس حوزوی و دانشگاهی دارای شرایط زیر باشن:

 1. باور و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام؛
 2. باور و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی؛
 3. نداشتن گذشته محکومیت مؤثر کیفری؛
 4. نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروه های الحادی و فرق ضاله و مخالف با اسلام و گروه هایی که مرام نامه ی اونا طبق نفی ادیان الهیه؛
 5. نبود وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه های رژیم طاغوت؛
 6. نبود عضویت و هواداری از گروهکای غیرقانونی و مخالف با جمهوری اسلامی ایران؛
 7. نبود اعتیاد به مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی.

کانونای وکلا وظیفه دارن به خاطر گرفتن شرایط فوق از مراجع ذی صلاحِ مربوطه استعلام کنه و مراجع مزبور وظیفه دارن بیشترین حد ظرف مدت ۲ ماه جواب لازم رو اعلام کنه.

کارآموزان وکالت موظف هستن کمه کم ۱۸ ماه به کارآموزی اشتغال ورزند و پس از طی موفق زمان کارآموزی خود در اختبار شرکت کنن و در صورت موفقیت، پروانه وکالت پایه یک به اونا داده می شه. مدت کارآموزی اعضای هیئت علمی دانشکدهای حقوق نصف مدت کارآموزی بقیه کارآموزان هستش.

اشخاصی که طبق قانون از انجام کارآموزی وکالت معاف هستن هم باید دارای شرایط اشاره شده باشن.

شرایط ارسال پروانه وکالت بدون طی دوره کارآموزی و انجام اختبار

برابر ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری به افراد زیر پروانه وکالت درجه اول از طرف کانون وکلا داده می شه:

 • کسائی که دارای ده سال پشت سر هم یا پونزده سال متناوب سابقه خدمات قضایی بوده و کمه کم پنج سال ریاست یا عضویت دادگاه داشته باشن و سلب صلاحیت قضایی از اونا از طرف دادگاه عالی انتظامی قضات نشده باشه؛
 • کسائی که دارای دانشنامه ی لیسانس بوده و ۵ سال سابقه خدمات قضایی داشته باشن و سلب صلاحیت قضایی از طرف دادگاه عالی انتظامی از اونا نشده باشه؛
 • نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضایی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از بخش ی علمیه ی قم و پنج سال سابقه کار قضایی در محاکم باشن؛
 • افسران بازنشسته ی نیروهای مسلح که دارای دانشنامه ی لیسانس در رشته حقوق بوده و کمه کم پنج سال پشت سر هم یا هشت سال متناوب در مشاغل سازمانی خدمت کرده و از اشتغال به وکالت محروم نباشن.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری وزن خود رو ثابت نگه داریم؟

افراد یاد شده باید بقیه شرایط وکالت رو دارا باشن و وکالت اونا با مانع قانونی روبه رو نباشه. این افراد بعد از خواسته ارسال پروانه وکالت و آماده شدن پروانه مزبور باید سوگند یاد کنه.

قانونا چه اشخاصی صلاحیت اخذ پروانه وکالت رو ندارن؟

برابر ماده ۱۰ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری به افراد زیر اجازه وکالت داده نمی شه:

 1. اتباع خارجه؛
 2. قضات و مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی و بنگاهایی که تموم یا قسمتی از سرمایه اون واسه دولته در بین اشتغال به خدمت به استثنای استادان دانشکده ی حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارن، در صورت اجازه شورای دانشگاه؛
 3. محجورین و کسائی که سن اونا کمتر از ۲۵ سال باشه؛
 4. محکومین به جدایی ابد از خدمات دولتی؛
 5. افراد مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به مصرف مسکر و افیون و اعمال منافی عفت؛
 6. محکومین به جنایت مطلق و محکومین به جنحهایی که منافی با امانت و عفت و شئون وکالته به تشخیص هیئت مدیره ی کانون یا اونکه به موجب قانون لازمه محرومیت از بعضی از حقوق اجتماعیه؛
 7. کسائی که به اتهام جنایت یا جنحهای نامبرده در ماده فوق تحت محاکمه هستن؛
 8. اشخاصی که طبق حکم محکمه از وکالت محروم شدن.

شرایط گرفتن پروانه مشاوران حقوقی (ماده ۱۸۷)

چیجوری وکیل شیم؛ آشنایی با نحوه برگزاری آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری و شرایط اون آموزشی

در اجرای ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شده ۱۳۷۹/۱/۲۷ قوه قضاییه اجازه پیدا تا نسبت به تأیید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق، واسه ارسال مجوز تأسیس مؤسسات مشاوره ی حقوقی واسه اونا اقدام کنه. آیین نامه ی اجرایی این قانون هم تصویب و منتشر گردید. در آیین نامه ی مزبور هیئتی پیش بینی شده که در قوه ی قضائیه تشکیل می شه و با رعایت شرایطی نسبت به دادن پروانه ی مشاوره ی حقوقی اقدام می کنه. شرایط خواهندگان پروانه ی مشاوره ی حقوقی در آیین نامه ی مزبور اومده. از داوطلبان دارای شرایط امتحان کتبی به عمل میاد؛ اما اعضای هیئت علمی رسمی دانشکدهای حقوق که دارای مدرک دکترای تأیید شده بوده و دستِ کم سه سال سابقه تدریس در دروس حقوقی دارن، از شرکت در آزمون مزبور معاف هستن. از کسائی که در امتحان کتبی پذیرفته شدن، مصاحبه ی شفاهی به عمل میاد. مدت کارآموزی مشاوران حقوقی ۶ ماه و بعد از طی دوره کارآموزی پروانه وکالت پایه دو دریافت می کنن و به مدت دو سال به عنوان وکیل پایه دو فعالیت می کنن.

شرایط خواهندگان مرکز مشاوران قوه قضائیه

خواهندگان باید دارای شرایط زیر باشن:

 1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران؛
 2. داشتن کمه کم ۲۴ سال تموم شمسی واسه مشاوران حقوقی در زمان ارسال پروانه مشاوره حقوقی و بیشترین حد ۶۵ سال تموم شمسی؛
 3. داشتن کمه کم دانشنامه ی معتبر کارشناسی از دانشکدهای معتبر داخلی یا خارجی به شرط آزمایش رسمی در رشته حقوق؛
 4. انجام خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم واسه آقایان؛
 5. نبود سوءِگذشته مؤثر کیفری و نبود محرومیت از حقوق اجتماعی؛
 6. نبود اعتیاد به مواد مخدر و سکرآور به تأیید سازمان پزشکی قانونی و نبود تجاهر به فسق؛
 7. نبود اشتغال مثل رسمی، قراردادی، پیمانی در وزارت خونها، سازمانا، ادارات و شرکتای دولتی، نهادهای انقلابی، شهرداریا و مؤسسات مأمور به خدمات عمومی و نبود اشتغال به سردفتری یا دفتریاری در زمان ارسال مجوز و پس از اون تازمانی که شخص به مشاوره ی حقوقی و وکالت موضوع این آیین نامه اشتغال داره.
 8. نداشتن سوءِمعروفیت؛
 9. داشتن وثاقت و تعهد به نظام و قانون اساسی؛
 10. نبود محکومیت به جدایی دائم از خدمات قضایی یا خدمات دولتی یا وکالت دادگستری یا سلب صلاحیت واسه خواهندگان شغل مشاوره ی حقوقی.

مواد امتحانی واسه داوطلبان مشاوران حقوقی یعنی:

 1. متون فقه در حد تحریرالوسیله با ضریب ۱؛
 2. آیین قضاوت کیفری با ضریب ۱؛
 3. آیین قضاوت مدنی با ضریب ۱؛
 4. حقوق مدنی با ضریب ۱؛
 5. امور حسبی با ضریب ۱؛
 6. حقوق تجارت با ضریب ۱؛
 7. حقوق جزای عمومی با ضریب ۱؛
 8. حقوق جزای اختصاصی با ضریب ۱؛
 9. حقوق ثبت با ضریب ۱.


۱

دسته‌ها: آموزشی